گالری بهترین مطالب فضای وب

اگر قرار باشد وقتی می‌میرم چند کلمه از چیزهایی که آموختم را به دیگران بگویم، محتوای زیر را نشان می‌دهم. این محتوا یا نوشته است یا فایل صوتی یا ویدیو یا انواع دیگر فایل‌ها، اما هر چه باشد دو ویژگی دارد:

یکی اینکه اولویت با محتوای غیر پولی است. (اینکه نمی‌گویم رایگان و می‌گویم غیرپولی، به قصد است. زیرا احتمالا می‌دانید که چیزی به نام «محتوای رایگان» نداریم، چون حداقل هزینه‌ای که باید برای مصرف محتوا بدهیم زمانی است که برای مصرف محتوا هزینه می‌کنیم. و زمان هم یک منبع است، حتی واژه‌ی غیرپولی هم بسیار دقیق نیست، چون بسیاری از ما که منابع را درک می‌کنیم به جای ایستادن در صف بانک و یا نانوایی و یا رستوران مورد علاقه‌ی خود، به دیگری پول می‌دهیم تا به جای ما وقتش را در این صف‌ها برای ما هزینه کند؛ پس محتوای غیرپولی هم غیر مستقیم می‌تواند پولی باشد، چون منابع قابل تبدیل هستند). در ابتدا می‌خواستم فقط محتوای غیرپولی را منتشر کنم، اما کمی بیشتر فکر کردم و به خاطر آوردم چه حجم محتوای ارزشمندی وجود دارد که پولی هستند. برای همین هم غیرپولی‌ها را می‌گذارم و هم پولی‌ها را. و البته اگر نمونه‌ی غیرپولی و قوی پیدا کنم آن را جایگزین محتوای پولی خواهم کرد، مثل نوشته‌ی شماره‌ی ۹ در این لیست که تمرین‌های بسیار مفیدی دارد، و نمونه‌ی پولی آن، تمرین‌های سایت متمم در درس‌های «مهارت کلامی» بود.

و دوم: محتوای فارسی را ترجیح می‌دهم. چون نویسنده‌ی این وبلاگ فارسی‌زبان است. اما هنوز محتوای غیرفارسی را هم منتشر می‌کنم.

محتوای غیر پولی:

 1. مجموعه مطالب قوانین یادگیری من | محمدرضا شعبانعلی

 2. مجموعه مطالب  ویژگی های سی گانه | دکتر محمود سریع القلم
 3. درس‌های  تفکر سیستمی | متمم
 4. دوره‌ی ویدیویی دینامیک سیستم‌ها | مکتبخونه
 5. نوشته چرخ زندگی | محمدرضا شعبانعلی
 6. نوشته توهم بارداری و اقتصاد ایران | دکتر نعمت الله اکبری
 7. برای آن‌ها که فرزند دانش‌آموز دارند | عصرایران
 8. برای متاهل‌ها: نیمرویی که املت نمی‌شود
 9. تمرین‌هایی ساده برای افزایش مهارت کلامی
 10. صحبت‌های صریح و بسیار ارزشمند محمدرضا شعبانعلی در درس مذاکره‌ی دانشگاه شریف (از دقیقه ۴۷ و سی ثانیه، تا آخر ویدیو) نکته: این بخش از صحبت‌ها در سایت مکتب‌خونه حذف شده، اما خوشبختانه اولین ویدیو اون موجود هست که دوستی اون رو در یوتیوب آپلود کرده (لینک)
 11. «علاقه‌ات را پیدا کن» توصیۀ مزخرفی است و یک مقاله‌ی علمی مرتبط به زبان انگلیسی. (البته نظر شخصی من که زیاد هم پخته نیست اینه که دنبال کردن چیزی که باهاش انرژی می‌گیریم، انتخاب خوبی هست. دنبال کردن علاقه اشتباه نیست. فقط موضوع اینه که فکر می‌کنم، اصرار کردن زیاد بر اینکه کاری به جز علاقه و شوق خود نکنیم، باعث میشه از بسیاری از لذت‌های دنیا و تجربیات و فرصت‌ها در دنیا محروم بمونیم. همین. مثل مقاومت در برابر سوار شدن بر یک اسب با این توجیه که دوست نداریم وقتمون رو به سوارکاری حرفه‌ای بگذرونیم!)
 12. سه قطعه فایل صوتی رایگان برای افزایش عزت نفس | (محمدرضا شعبانعلی - مسیر اصلی)
 13. Seth Godin | Buzzer Management
 14. عقب‌انداز‌ترین وسوسه‌ی دنیا | شاهین کلانتری
 15. (در حال تکمیل) ...